2014. május 16-án zajlott Dunaszerdahelyen a Katedra Történelemverseny országos döntője.
A döntőben azok a csapatok vettek részt, amelyek az iskolaév folyamán zajló levelező fordulókban a legjobb eredményt érték el.
A verseny iránti érdeklődésről és igényről tanúskodik az a tény is, hogy a levelező fordulókban negyvenhárom csapat vett részt, összesen harmincöt iskolából. A tanulók öt fordulóban mérhették össze tudásukat. Ez évi témánk Magyarország történelme volt a 1437-1606 közötti időszakban. Talán azért is tartott ki minden csapat a verseny végső szakaszáig, mert e korszak történelmünk egyik legmozgalmasabb és legizgalmasabb időszaka is.
A döntőben a legjobb 18 csapat vett részt, hogy még egyszer megmérettessenek a legeredményesebb csapatokkal szemben, amelyek a következő iskolákat képviselték: Kováts József MTNYA, Bátorkeszi; Katona Mihály Alapiskola, Búcs; Széchenyi István MTNYA, Felsőszeli; Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat; MTNYA Perbete; Zselízi MTNYA; Corvin Mátyás Alapiskola, Gúta; Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola, Ipolyság; Nagykéri Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola; Munka Utcai MTNYA, Komárom; Nagymagyari MTNYA; Borsos Mihály MTNYA, Nagyfödémes; Alapiskola és Óvoda, Hidaskürt; Gáspár Sámuel Alapiskola és Óvoda, Csicsó; Édes Gergely MTNYA, Madar; Kazinczy Ferenc MTNYA, Tornalja; Juhász Gyula Alapiskola, Léva; Tallósi MTNYA és Óvoda. A verseny reggel kilenc órakor vette kezdetét, amikor a szervezők nevében a Katedra Alapítvány elnöke, Hodossy Gyula és a verseny szervezője, Presinszky Ágnes mondott üdvözlő beszédet.
Ezután került sor magára a versenyre, amely két fordulóból állt. Az egyes fordulókban a tanulóknak egy-egy feladatlapot kellett kitölteniük a rendelkezésükre álló időben. Ezt követően a felkészítő tanárok segítségével, közösen javítottuk ki a megoldott feladatlapokat, melyek alapján megállapítottuk a csapatok végleges sorrendjét. A legeredményesebb csapatnak a Búcsról érkezett Zuluk csapata bizonyult, Kara Mátyás, Kiss Lilla és Záborský János tagokkal, felkészítő tanáruk Pelle István. A második helyen a Nagykéri angyalok csapata végzett, melynek tagjai Bábán Laura, Száraz Anikó, Veres Szofi voltak, felkészítő tanáruk Kazán József. A harmadik helyezést a komáromi Munka Utcai Alapiskola Végvári vitézek nevű csapata érte el Berza Attila, Sánta János, Szabó Imre felállásban, felkészítő tanáruk Szabó Kinga
A legeredményesebb csapatoknak és felkészítő tanáraiknak szívből gratulálunk, de elismerésre méltó minden egyes csapat hozzáállása, lelkesedése és teljesítménye is. Tudjuk, hogy Szlovákiában nem sok lehetőség van arra, hogy a tanulók történelmi témájú versenyekben vegyenek részt, különösen olyanokban, amelyek kifejezetten a magyar történelemmel foglalkoznak. Ezért arra bíztatunk minden iskolát és történelmet kedvelő tanulót is, hogy vegyenek részt a Katedra Történelemverseny jövő évi fordulóiban is!
Presinszky Ágnes, a verseny szervezője