Az alapiskolás kilencedikes diákok év végén egy átfogó tesztet írnak. A középiskolások szövetségei szerint ez helyettesíthetné a felvételit – írja a Bumm.
A felvételi eljárás átalakításában közös véleményt oszt Pavel Sadloň, az állami gimnáziumok igazgatói alkotta szövetségnek és Felix Dömeny, a szakközépiskolák szövetségének elnöke.
A központi felmérést, amelyet gyakran csak monitor néven emlegetnek, a Certifikált Mérések Nemzeti Intézete (Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, NÚCEM) állítja össze. Az intézet igazgatónője, Romana Kanovská megerősítette, hogy megkeresését kapott a középiskolák képviselőitől, hogy az oktatási minisztériummal közösen alakításk át a felvételi rendszert. Az átalakítás után a kilencedik osztályban végzett felmérés lenne az alapja a továbbtanulásnak.
Sadloň abban az esetben tartja alkalmasnak a monitor tesztet a felvételi kiváltására, ha ennek segítségével az általános tanulási előfeltételeket is vizsgálnák.”Egész biztosan időt lehetne ezzel megtakarítani”- mondta Sadloň. Dömeny hozzátette, hogy a tesztet a diákoknak a középiskolák épületében kellene megírniuk, így biztosítanák be, hogy az eredmény a lehető legobjektívebb legyen.
A minisztérium egyelőre nem nyilatkozott
A felvételi rendszer átalakítása jelentős adminisztratív terhet venne le a középiskolák és gimnáziumok válláról. Az oktatási minisztérium azonban még nem nyilatkozott az ügyben. A tárca szóvivője, Michal Kaliňák a sajtónak elmondta, hogy ez jelenleg nem aktuális kérdés, a miniszternek ugyanis először az oktatási partnerekkel kell az ügyről tárgyalnia.
A jelenegi rendszerben is van lehetőség arra, hogy a diákok elkerüljék a felvételit. Aki ugyanis szlovák nyelvből és matematikából is 90 százalék feletti eredményt ér el monitoron, annak nem kell felvételiznie.
“A monitor eredményeit jelenleg is figyelembe veszik a felvételikor, de az iskolától függ, hogy mekkora jelentőséget tulajdonít a tesztnek az eljárás során”- mondta Kanovská, a NÚCEM igazgatónője.
Forrás: Bumm.sk