Megfelelő gyakorlat hiányában manapság a szakképzett fiataloknak is nagyon nehéz munkát találniuk, főleg ha olyan szakmát választottak, mely iránt kicsi a kereslet. Az iskola befejezése után sokan elfeledkeznek hivatalos teendőikről. Az Új Szó összeállításában a végzősök hivatalokkal szembeni kötelezettségeit foglalja össze.
Szlovákiában áprilisban 12,96 százalékos munkanélküliséget jegyeztek, ami abszolút számokban összesen 349 745 állástalan személyt jelent. Közülük 25 659 pályakezdő, akik száma az érettségi és államvizsgák után várhatóan nőni fog. Így volt ez tavaly is: a munkaügyi hivatalok 2013 áprilisában 23 930 végzőst tartottak nyilván, a főiskolai vizsgaidőszak befejeződése és nyári szünet után azonban a számuk szeptemberben mintegy 10 ezerrel nőtt. Vélhetően idén is sokan a nyári szünet után fognak bejelentkezni.
A végzős középiskolások még augusztusig diákok
A végzős középiskolások számára a törvényes határidő szeptember 7. Aki akarja, korábban is regisztráltathatja magát, de akkor leállítják a családi pótlék folyósítását. Aki felsőoktatási intézményben tanul tovább, eltartott személynek minősül, a szülők tovább kapják a családi pótlékot, és az egészségbiztosítási járulékot is az állam téríti helyettük.
Az államvizsga dátuma számít
A végzős egyetemi hallgatók esetében az utolsó államvizsga dátuma a mérvadó – ha az ettől számított 7 napon belül jelentkeznek a munkaügyi hivatalban, bekerülnek az álláskeresők nyilvántartásába. Ha ezt később teszik meg, ez alatt az idő alatt önkéntes munkanélkülinek számítanak, s maguknak kell fizetniük a kötelező egészségbiztosítást.
Annak nincs semmilyen kötelezettsége, aki folytatja a tanulmányait, nem kell hivatalba járnia, élvezheti a nyári szünetet. Azok a végzős középiskolások, akik úgy döntöttek, nem akarnak tovább tanulni, vagy nem vették fel őket a megpályázott felsőoktatási intézménybe, augusztus 31-éig még diáknak számítanak, hivatalosan eltartott személynek minősülnek, szüleik a nyár végéig kapják a családi pótlékot. A nyári szünet után kell mérlegelniük, hogyan tovább: munkahelyet keresnek itthon vagy külföldön, kiváltják a vállalkozói engedélyüket, regisztráltatják magukat álláskeresőként, vagy egyszerűen otthon maradnak – ez utóbbi esetben önkéntes munkanélküliek lesznek, s maguknak kell fizetniük a kötelező egészségbiztosítást.