Mikor és hova engedhetjük el először egyedül a gyereket? Hány éves kortól járhat egyedül iskolába, játszótérre, barátokhoz? – teszi fel a kérdéseket cikkében az Új Szó. Az új tanév kezdetén sok szülőt foglalkoztat ez a kérdés, és szakemberek szerint nem is olyan egyszerű megválaszolni – minden eset és helyzet egyedi, s minden a szülők és elsősorban a gyermekek habitusától függ.
Megoszlanak a vélemények arról, hány éves kortól közlekedhet egyedül a gyermek. Vannak nagyon óvatos szülők, akik még nagyobb csemetéiket is mindenhová elkísérik, és vannak, akik már kicsi koruktól önállóságra és felelősségre szoktatják őket. Szakemberek szerint a legjobb az arany középút, miközben elismerik: azt viszont nagyon nehéz megtalálni.
Kisvárosban könnyebb
„Én a sarki boltba már 5 évesen elküldtem a gyerekeimet, persze a boltos tudott róla, hogy majd jönnek. 6 évesen mentek egyedül iskolába, egyedül pedig olyan 8 évesen hagytam őket otthon” – árulta el Lívia, aki egy kisvárosban lakik. A kassai Erika óvatosabb volt, a nagyvárosban félt egyedül elengedni a lányát. „Másodikos volt, amikor félévtől egyedül kezdett járni iskolába. Kisétált a közeli buszmegállóba, a busz 10 perc alatt odaért az iskolához, és hazafelé is közvetlenül az iskola előtt szállt fel. Ekkor volt 8 éves” – magyarázta.
Éva Pozsonyban lakik, szerinte megváltozott a világ, a szülők ma jobban féltik gyermekeiket. „Faluról származom, és kisgyerekként reggeltől estig kint játszottunk az utcán. A kisebbik gyerekem 6 éves, a nagyobb 8, de őket egyedül még nem engedtem sem üzletbe, sem játszótérre. Féltem őket, Pozsony nagyváros, sok az autó, a cukros bácsikról és a gyerekkereskedelemről is sokat hallani, nem árt az óvatosság” – mondta.
Csak, ha a gyerek is akarja
Szakemberek szerint az, hogy mikor engedjük el egyedül gyermekünket, akár rövid útvonalon is, azon múlik, mikor érződik rajta, hogy ő is önálló akar lenni. Ez általában 7–8 éves korban kezdődik, ugyanakkor minden eset egyedi. Cziglán Karolina pszichológus szerint valóban nehéz eldönteni, mikortól érett rá a gyerek, hogy egyedül menjen iskolába. „Mivel jól ismert útvonalról van szó, a legtöbb családban ez az első hely, ahova egyedül elengedik a gyereket. Akinek az iskola távolabb esik, általában a közeli boltba engedi le először a csemetét, vagy egy közelben lakó ismerőshöz. Nincs recept arra, hány éves korban aktuális ez. Csak akkor kezdeményezzük, ha a gyermek nem fél, és ha teljesen magabiztosnak érzi magát a helyzetben. Persze, ez még nem elég, a szülőnek is arra kell jutnia, elég felelős a csemete ahhoz, hogy biztonsággal célba érjen, de semmiképp ne erőltesse úgy az önállósodást, hogy a gyermek még szorong a feladattól” – részletezte a szakember. Elismerte, sokszor még a testvérek között is nagy a különbség, mikor engedik el őket először egyedül a szülők. „A szülő látja, hogy gyermeke a komolyabb, minden szabályt betartó, vagy a kicsit kajlább típus -e, és persze az adott terület közlekedési viszonyai is befolyásolják a döntést” – tette hozzá Cziglán. Ugyanakkor figyelmeztetett: ha új helyre – különórára, új iskolába stb. – megy a gyerek, noha már évek óta egyedül közlekedik, akkor is néhány alkalommal érdemes elkísérni, hogy biztonságosan tudjon tájékozódni.
Egy kis KRESZ
A rendőrség ugyancsak óvatosságra int: mielőtt a gyerek először elmegy felnőtt kísérete nélkül iskolába, alaposan fel kell készíteni a biztonságos közlekedésre, azaz tudnia kell, hogy az úttestre lépés előtt először balra, majd jobbra, majd ismét balra kell nézni és meggyőződni arról, hogy nem közeledik gépjármű. „Tudnia kell azt is, hogy a leparkolt autók között nem szabad az úttestre lépnie, kizárólag a zebrán szabad a másik oldalra átkelni! Aranyszabály: ha piros a lámpa, nem lépünk az útra, és a villamosnak előnye van – figyelmeztetett Denisa Baloghová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. – Fontos, hogy a szülők elmagyarázzák csemetéiknek az alapvető közlekedési szabályokat és néhány fontos útjelző táblát.
További részletek az Új Szó cikkében.