2014. november 10‒14-e között, a Tudomány Hete rendezvénysorozat keretén belül a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Kara Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete módszertani hetet hirdetett meg az irodalomoktatásban résztvevő különböző rétegek (tanulók, tanárok, egyetemi hallgatók) számára – írja a Bumm.
A programok a modern irodalomoktatás, az olvasóvá nevelés kihívásaival néztek szembe, és a legfrissebb kutatási eredmények osztálytermi és tanítási órán túli gyakorlatban történő, direkt alkalmazási lehetőségeire kínáltak mintákat az érdeklődőknek.
Az N. Tóth Anikó és Petres Csizmadia Gabriella által koordinált rendezvények minden nap más-más célközönséget megszólító programokat kínáltak. November 10-én, hétfőn a IV. Legere Irodalmi Verseny 2. fordulójának megszervezésére került sor, amely a szlovákiai magyar középiskolások rétegét vette célba. A verseny többféle küldetést is magáénak vall: elsősorban az értő és kreatív olvasás tevékenységét kívánja gyakoroltatni a résztvevőkkel azáltal, hogy az irodalom tanórán túli feldolgozását nem csupán tehetségversenyként (szavalóverseny, retorikaverseny stb.), hanem a szöveg és befogadója közti párbeszéd eredményeképpen prezentálja. A verseny lebonyolítása két szakaszból áll: egyrészt a diákok házi olvasmányok értelmezéséről adnak számot, másrészt a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet tanárai előadása alapján egy-egy téma aktuális szemléletű megközelítésével találkoznak. Az idei verseny témája az irodalom és szerelem kapcsolata. A 2. fordulón Németh Zoltán egyetemi docens a korszakonként változó szerelemfelfogásokkal ismertette meg a közönséget. A verseny sajátossága, hogy míg a diákok egy kreatív írásbeli kitöltésével foglalkoznak, a felkészítő tanárok módszertani foglalkozásokon vehetnek részt – ezúttal Petres Csizmadia Gabriella Személyes (az) irodalom című, rendhagyó tanári kézikönyvének bemutatására került sor, Németh Zoltán moderálásával. A rendezvényen több mint százötven résztvevőt láttak vendégül a szervezők.
Az országos szintű irodalomversenyt november 11-én egy regionális mesemondó verseny követte, melybe az Zobor-vidéki alap- és középiskolások, illetve az egyetemisták kapcsolódhattak be. A Bergengócia nevet viselő rendezvény vertikális skálán mutatta be az irodalmi művek prezentációjának sokszínűségét: a hétévestől huszonhárom éves korig terjedő életkori skála az előadó-művészet különböző felfogásait, érési szakaszait tárta fel az érdeklődők számára. A rendezvény további sajátossága volt, hogy az egyes kategóriák zsűrijébe az irodalmi adjunktusokon kívül jövendőbeli magyar- és tanító szakosok is bekapcsolódtak. Az értékelést természetesen felkészítési folyamat előzte meg, így a mesemondó verseny a képzők képzéseként is funkcionált, és fontos fázisát képezte a jövendőbeli felkészítők módszertani képzésének.
További részletek a Bumm.sk cikkében.