Az oktatási miniszter, Peter Pellegrini több mint 81 ezer pedagógus között szeretné szétosztani azt az összeget, amelyet sikerült megtakarítania a minisztérium kiadásain. Decemberben nem csak a tanárok, hanem az iskolai alkalmazottak is száz euróval többet kaphatnak – írja a Bumm.
“Én kőszivű vagyok ilyen kérdésekben. Az iskolaügyi alkalmazottak többségét természetesen egy ilyen hír megörvendezteti karácsony előtt, de mi más dolgok miatt aggódunk az oktatásban. Érdekes lesz figyelemmel követni, hogy hogyan kerül szétosztásra” – reagált a miniszter ígéretére egy poprádi alapiskola igazgatója, Ján Košťálik.
Az oktatási minisztérium biztosítéknak tekinti, hogy a hozzájárulás információi nyilvánosak. “Arra számítunk, hogy ha tudnak a tanárok az érkező pénzről, a fenntartók nem tartják vissza a pénzt és eljuttatják hozzájuk” – mondta a tárca szóvivője, Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Az eljárás szerinte valószínűleg az lesz, hogy pénz az illetékekkel együtt a regionális iskolák fenntartóihoz érkezik majd, tehát az alap- és középiskolákhoz, beleértve az egyházi- és a magániskolákat is, amelyek aztán továbbítják az igazgatóknak.
Pavel Ondek, az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének elnöke az elmúlt héten úgy nyilatkozott, hogy a mai nehéz körülmények között a tanárok még a kisebb fizetésemelésnek is örülnek. Košťálik abban reménykedik, hogy ez csak a kezdet. Vladimír Crmoman, pozsonyi tanár azonban úgy gondolja, ez csak a minisztérium marketingjének része. Nem érti ugyanis, hogyan lehetséges, hogy míg az egyik miniszter nem talált megtakarítható forrásokat, addig a másik igen.
“Ez nem egy szisztematikus megoldás. Ha viszont törvénybe foglalnák a tanárok karácsonyi prémiumait, az már más” – mondta. Emlékeztetett az OECD táblázatokra is, amelyek szerint a szlovákiai tanári fizetések a rangsor végén kullognak, főleg a kezdő fizetéseket tekintve.
“Csehországban legalább van egy társadalmi konszenzus, és emelkedett 800 euróra, de ez nálunk 560 euró. Nincs esélyünk motiválni a fiatalokat, hogy az oktatásügyben helyezkedjenek el. Már évek jellemző, hogy kevesebb tanár érkezik, mint ahány ott hagyja a szakmát” – zárta.
Forrás: Bumm.sk