A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom városa és a Városi Művelődési Központ június 14-én a Jókai Napok kísérő rendezvényeként rendezte meg a VII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivált. A megnyitón és Kaszás Attila szobrának megkoszorúzásán a főszervezők mellett részt vettek a különdíjak felajánlóinak képviselői is.
A rendezvényt Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmányának elnöke nyitotta meg. Megindítóan őszinte, személyes hangvételű nyitóbeszédében megemlékezett a gimnazista Kaszás Attiláról, akinek tehetsége, elhivatottsága már akkor mindenki számára nyilvánvaló volt.
A Kaszás Attila emlékének szentelt versmondó fesztivál népszerűségét mutatja, hogy egyre többen érdeklődnek iránta idehaza és a határokon túl is. A kárpátaljai és vajdasági tanulók révén nemzetközi lett a fesztivál. Az elődöntők négy helyszínen zajlottak: a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában, a művészeti alapiskola koncerttermében, a Jókai Mór Alapiskolában és a Duna Menti Múzeum dísztermében, mely a döntő helyszíne is volt.
A bírálóbizottság tagjai neves budapesti és hazai szakemberek voltak: Pápai Erika, Vencel Vera, Szvrcsek Anita, Horváth Sándor színművész, Dolmány Mária (zsűrielnök) és Körömi Gábor a Magyar Drámapedagógiai Társaság képviseletében, Szabó Viktor, Tar Renáta, Majorfalvi Bálint színművész a Komáromi Jókai Színházból, valamint Jókai Ágnes, a pozsonyi színművészeti egyetem hallgatója.
A délutáni döntőbe mindhárom kategóriából az aranysávba sorolt versenyzők jutottak.
Itt valamennyi résztvevő előtt az egyesített zsűri ismét meghallgatta a legjobbakat. A verseny befejezése után a bírálóbizottság tagjai egyénenként, személyre szólóan értékelték az elhangzott produkciókat, a versmondókat értékes szakmai tanácsokkal, útmutatásokkal látták el.
A végső eredményhirdetést a Jókai Napok záróünnepségén tartották. A szervezőktől minden résztvevő névre szóló emléklapot és könyvjutalmat kapott. A zsűri egybehangzó véleménye alapján az idei évfolyamban a versválasztás, a versek előadásmódja is komoly fejlődést, előrelépést mutatott.
Aranysávos minősítést kapott
az I. kategóriában
Baros Dániel (Deáki), Gál Ádám Vajk (Hetény), Németh Dávid (Pozsony), Fekete Lujza, Gaál Eszter Veronika (Komárom), Váradi Miriam (Nyárasd),
a II. kategóriában
Kantár Máté (Gúta), Holocsy Zsóka Zsófia (Szenc), Bukovszky Orsolya (Szentpéter), Szőke Rebeka (Vajdaság), Gál Réka Ágota (Hetény), Vincze Melinda Erzsébet (Párkány), Modróczky Mercedesz, Czirfusz Viktória, Lakatos Áron, Králik Máté(Komárom),
a III. kategóriában
Glázer Bálint (Párkány), Melecsky Kristóf (Komárom) és Kovács Péter (Kárpátalja).
A zsűri a fődíjat, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Kaszás Attila Közhasznú Alapítvány által alapított Kaszás Attila-díjat a II. kategória versenyzőjének, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola tanulójának, Gál Réka Ágotának ítélte oda.
A rendezvényhez anyagi támogatást nyújtott Komárom városa. A fődíjat a Kaszás Attila Közhasznú Alapítvány és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége adta. Különdíjakat ajánlottak fel Magyarosrszág Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Jókai Mór Alapiskola, a művész komáromi barátai, tisztelői és gimnáziumi osztálytársai.
A hetedik alkalommal megszervezett fesztivál elsősorban az ígéretes versmondók felfedezését és a klasszikus magyar irodalom népszerűsítését tűzte ki célul.
A résztvevők komoly felkészültsége, a színvonalas előadásmód, a körültekintő szervezés teljesíti célját: Kaszás Attila emlékét ápolva fedezi fel, segíti a fiatal tehetségeket.
VÖRÖS MÁRIA
Forrás: Új Szó