Dunaszerdahelyen, a Vidékfejlesztési Szakközépiskolában négy évvel ezelőtt nyílt egy új szakirány – a lótenyésztés és lovaglás, amelynek célja az ősi magyar hagyományok újraélesztése. A diákok megtanulhatják az alapvető lóápolási ismereteket, a ló tenyésztését, használatát és a versenyzési ismereteket, a lovas etikát, a kapcsolatteremtést a lóval, a ló viselkedéstanát, és elsajátíthatják a lovaglás alapismereteit.
Az első két évfolyamban az agrárvállalkozáson belül a növénytermesztés, az állattenyésztés és a közgazdaságtan alapjait tanuljuk. A harmadik és negyedik évfolyamban gyarapodik a szaktantárgyaink száma, amelyek a lótenyésztésre és a lovaglásra helyezik a hangsúlyt.
Iskolánkban az oktatás családias hangulatú. Kis létszámú csoportokban foglalkoznak a tanárok a diákjaikkal, így hamar megtaláljuk a közös hangot, mind az elméleti, mind a gyakorlati órákon. A gyakorlati órák nagyrészt a nagyudvarnoki Bíró Ranchon zajlanak. Megismerjük a lóistállók rendjét, gondozzuk, előkészítjük a lovakat, lovagolunk. Egyéni gyakorlat keretében az érdeklődő diákok a Dunatőkési Czajlik Ranchon is lovagolnak.
Gyakran veszünk részt tanulmányi utakon. 2010-ben jártunk Budakeszin az Alagi Lóversenypálya és Trénigközpontban, ahol láthattuk a híres Overdose-t. Mikóczy Zoltán, Overdose tulajdonosa fogadott bennünket, elmesélte a híres ló megvásárlásának történetét, ismertette Overdose addigi eredményeit. Ezután ellátogattunk a budapesti Kincsem parkba, ahol a lóversenyzés rejtelmeibe nyertünk betekintést. 2011-ben galoppversenyen jártunk az ausztriai Ebreichsdorfban. Itt is Mikóczy Zoltán kalauzolt bennünket, láthattuk Overdose-t versenyzés közben.
Az iskola lótenyésztés és lovaglás szakirányán tanuló diákok minden év júniusában tanulmányi látogatást tesznek a Kaposvári Egyetem Pannon Lovasakadémiáján. Testvériskolánkban háromnapos szakmai képzésen veszünk részt. Megismerkedünk az egyetemi oktatási módszerrel, a továbbtanulási lehetőségekkel, és aktívan kivesszük részünket a ménes körüli munkákból is.
2012-ben tanulmányi gyakorlaton betekintést nyerhettünk a szlovákiai Kistapolcsány, Európa legnagyobb és leghíresebb nemzeti ménes- és tenyészközpontjába. A kistapolcsányi Nemzeti Ménes tulajdonosa bemutatta a gazdaságot és a szebbnél szebb lovakat. A Nemzeti Ménes, hétköznapi nevén a „Szlovák nemzeti csikófarm” őrzi mind Szlovákia, mind Európa számára a legnagyobb és leghíresebb nemzetközi lófajtákat, így a Lipicai, a Hucul, a Shagya arab, az Arab telivér és a Szlovák melegvérű lovakat. A szlovák nemzeti ménes legnemesebb lova a Maestoso X-38, amit II. Erzsébetnek ajándékoztak, amikor Szlovákiába látogatott.
Tavaly októberben szaktanárok kíséretében Oross Zoltán ortopéd patkolókovács nagybajcsi tanyáján és patkolóműhelyében patkolást tanulhattunk. Oross Zoltán, a magyarországi fogathajtó bajnok odaadó szakértelemmel vezetett be bennünket a patkolás tudományába. Hangsúlyozta a szabályos, a szabálytalan, a hibás és a beteg paták patkolása közti különbségek fontosságát. Az előadást szakmai bemutató követte. Az Oross-tanyán egy sodrott ló pataápolására és patkolására került sor.
Minden évben részt vehetünk a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokon. A szívünkhöz legközelebb a lovas programok állnak. A lovaspályán a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok rendez lovasbemutatót (lovasharsonások, bábolnai ötösfogat, íjászbemutató…). A Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola diákjai és tanárai lovagolják a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok karüsszeljét. Meglátogatjuk a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokot, megtekintjük a ménesudvart, a törzsmén- és kancaistállót is.
Szinte hihetetlen, hogy már az érettségi vizsgára készülünk, amelyen megmutathatjuk, az eltelt négy év során milyen sok elméleti szakmai tudással és gyakorlati tapasztalattal gazdagodtunk.
Tomek Sandra, IV. FJK/A