Több magyar tannyelvű alapiskola ért el kiemelkedő helyezést az INEKO gazdaságkutató intézet idei oktatásügyi rangsoraiban – írja az Új Szó. Országosan az első tízben van az érsekújvári magyar alapiskola, Nagyszombat és Nyitra megyében a két-két legjobb alapiskola szintén magyar tannyelvű. Van továbbá egy magyar alapiskola, amely az egyik kategóriában az ország összes alapiskoláját megelőzte.
Felsőszeli mindenkit ver
A felsőszeli (Galántai járás) Széchenyi István Alapiskola abban egyedülálló, hogy nekik sikerült a legnagyobb mértékben javítaniuk tavalyi eredményeikhez képest. „Egy átlagos hazai alapiskola 0,21 ponttal javította eredményeit az utóbbi egy év során” – mutat rá összesítésében az INEKO. Ezzel szemben a felsőszeli iskola 1,6 százalékot javított, így országosan az első helyre került az eredményeiken javítani tudó iskolák közt. Az ötödik helyen az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola szerepel 1,0-ás javulással, a nyolcadik helyen pedig az ekecsi (Dunaszerdahelyi járás) alapiskola 0,9 pontos javulással, vagyis ebben a kategóriában három magyar intézményt találunk az első tízben.
Az első tízben nincs magyar középiskola
Az INEKO országos rangsorában a legjobb középiskolák között viszont idén nem találunk magyar tannyelvűt. A szakközépiskolák között egy nagyszombati kereskedelmi akadémia és egy eperjesi elektrotechnikai szakközépiskola végzett az élen. A kilencedik helyre egyébként a somorjai Jednota Fsz Magán Szakközépiskolája került. A gimnáziumok közt nincs magyar iskola az országos első tízben.
A szakközépiskolák közül a rimaszombati kereskedelmi ugrott a legnagyobbat, a hetedik helyen követi őket a dunaszerdahelyi vidékfejlesztési szakközép. A legnagyobbat javító gimnáziumoknál két magyart is találunk az első tízben: a második helyen a dunaszerdahelyi sportgimnáziumot, az ötödik helyen pedig a nagykaposi Fábry Zoltán Gimnáziumot.
A Tesztelés a fő mérce
A rangsort az INEKO az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) legfrissebb adataiból és az egyes iskolák diákjainak egyéni eredményeiből állították össze, magyarázta Rastislav Kováčik, az INEKO munkatársa. A listák tehát elsősorban a 2013/2014-es tanévet tükrözik. „Az alapiskoláknál a Tesztelés 9, a középiskoláknál az extern írásbeli érettségik szolgáltak alapul” – fejtette ki. A szakközépiskoláknál figyelembe veszik azt is, hogy a végzősök milyen arányban voltak sikeresek a munkaerőpiacon. Vagyis azokban, akik a tesztelések hitelességét megkérdőjelezik, ez a rangsor is kérdéseket vethet fel. A képet tovább árnyalja, hogy a kisiskolák teljesen kimaradtak a rangsorokból.
„Csak olyan intézményeket soroltunk az összesítésbe, amelyekben az utóbbi négy év során legalább 80 diák vett részt a Tesztelésben vagy az érettségiken” – tette hozzá Kováčik. Reméli, hogy a rangsorok segítségére lesznek a szülőknek, az iskolaválasztás előtt álló diákoknak és az iskoláknak is.