A nevelésről és művelődésről szóló törvény azon rendelkezései, amelyek az érettségivel végződő középiskolákra való felvételt az általános iskolában szerzett érdemjegyek átlagától tennék függővé, alkotmányellenesek. Erről a SZK Alkotmánybíróságának mai ülésén döntöttek – írja a Bumm.
A vitatott rendelkezések ügyében 31 ellenzéki képviselő fordult az Alkotmánybírósághoz. Azokat a paragrafusokat támadták meg, melyek értelmében a 2014/2015-ös tanévtől kezdve az általános iskola utolsó két évében szerzett érdemjegyekből vont átlag alapján vették volna fel a diákokat az érettségivel végződő középiskolákba. Eszerint ahhoz, hogy a tanulót felvegyék egy gimnáziumba, legalább 2,0-ás átlagot kellett volna elérnie. Az érettségivel végződő szakközépiskolák esetében a törvény 2,75-ben szabta meg a határt.
Az alkotmánybíróság szerint a rendelkezések nincsenek összhangban az alkotmány 42. cikkelyének első bekezdésével, mely szerint mindenkinek joga van a művelődéshez és az oktatáshoz. Az illető rendelkezések továbbá ellentmondanak a Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Nemzetközi Egyezségokmányának, a Gyermekek Jogairól Szóló Egyezménynek, illetve az Emberi Jogok és Alapvető Szabadságok Védelméről Szóló Egyezmény Kiegészítő Jegyzőkönyvének is.
Az iskolaügyi minisztérium szóvivője, Beáta Dupaľová Ksenzsighová azt nyilatkozta: a tárca tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését, és a határidőn belül módosítja a jogszabályt.
A vitatott rendelkezések ugyan ez év szeptemberétől már érvényben vannak, de ténylegesen csak a jövő évi felvételik eredményeire lettek volna hatással.
Forrás: Bumm.sk