Augusztus 25-én tartotta újjáalakuló ülését a Katedra Társaság a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal tanácstermében – írja az Új Szó. Az ülésen mintegy 30-an vettek részt, tanárok, egyetemi oktatók, az oktatási szakigazgatásban és az oktatásügyi szolgáltatások területén dolgozók, valamint az oktatáspolitika iránt érdeklődők.
Az ülés kezdetén a tagok rövid vitában fejtették ki nézetüket a társaság alapelveiről, mely szerint a „Katedra Társaság a politikai pártoktól független szakmai tömörülés”. Ezután Fibi Sándor felolvasta az addigi elnök, A. Szabó László levelét, melyben időhiányra és a Társaság politikai függetlensége megőrzésének támogatására hivatkozva bejelentette lemondását. A tagság Komzsík Attilát, a nyitrai Konstatin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánját választotta meg elnöknek.
A szervezeti életet érintő percek után került sor Prékop Mária és Vasik János előadására: Mikulás pedig nincs című dolgozatukat ismertették, melynek témája a szlovákiai magyar regionális oktatás volt. A szerzők állítása szerint jelenleg nem lehet egységes szlovákiai oktatásügyről beszélni, legalábbis az óvodák és az alapiskolák szintjén nem. Ennek hátterében az immár végzetesen megnőtt regionális – szociális, nemzetiségi és etnikai összetételt érintő – különbségek állnak. Nézetük szerint a ’70-es évektől kezdődően a magyar szülők – és általuk a gyermekek is – magukra hagyták a magyar iskolákat, s nagyrészt ez az oka annak, hogy egyes régiókban nő a roma származású diákok aránya.
A korreferátumot tartó Albert Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az új költségvetés-tervezet szerint ismét több mint 16 millió euróval rövidítenék meg az oktatásügyi szektor költségvetését. Kiemelte azt is, hogy a magyar közösségnek és képviselőinek sokkal kezdeményezőbbnek kellene lennie az oktatásügyi reformok terén, és saját, közmegegyezésen alapuló javaslattal kellene előállniuk a regionális oktatásügyi szerkezet terén is. A másik korreferátumot tartó Fibi Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az új iskolaügyi minisztert is meg kell győznünk arról: a magyar tanítási nyelvű iskolákban a szlovák nyelvet kizárólag idegen nyelvként szabad és lehet eredményesen tanítani, mivel jelenleg erről a kérdésről más a véleménye. Kifejtette továbbá, hogy iskoláink sajátos problémáinak megoldása elképzelhetetlen a szülők széles táborának bevonása nélkül, ezért nagyon fontos a jelenlegi érdektelenség, közömbösség, visszhangtalanság felszámolása.
A csaknem háromórás újjáalakuló ülés Komzsík Attila, az újonnan megválasztott elnök zárszavával ért véget.
Forrás: Új Szó